  • MLP2520S1R5M
MLP2520S1R5M
advertisement
Manufacturer No:
MLP2520S1R5M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLP2520S1R5M
Package:
1008
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLP2520S1R5M
  • Package / Case
    1008
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Inductance
    1.5 μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • Max DC Current
    1.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    90mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    2mm