  • MLK0603L18NJ
MLK0603L18NJ
advertisement
Manufacturer No:
MLK0603L18NJ
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLK0603L18NJ
Package:
0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLK0603L18NJ
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    850mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    6
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.3Ohm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH