  • MLJ1608WR16JT000
MLJ1608WR16JT000
advertisement
Manufacturer No:
MLJ1608WR16JT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLJ1608WR16JT000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLJ1608WR16JT000
Description:
Quantity:
In Stock : 3390
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLJ1608WR16JT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLJ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    700mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    160nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    156mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    330MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 25MHz
  • Inductance Frequency - Test
    25MHz
  • Current - Saturation
    750mA
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.94mm