  • MLF1608A1R0M
MLF1608A1R0M
advertisement
Manufacturer No:
MLF1608A1R0M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLF1608A1R0M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLF1608A1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    50mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    120MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    35
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    500mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    939.8μm
  • Length
    1.6002mm