  • MKP1J031005D00KSSD
MKP1J031005D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP1J031005D00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKP1J031005D00KSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
MKP1J031005D00KSSD Overview
In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.
MKP1J031005D00KSSD Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 400V
MKP1J031005D00KSSD Applications
There are a lot of WIMA MKP1J031005D00KSSD applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Mobile communications
  • Test and measuring equipment
  • Blocking
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • VCO's
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
MKP1J031005D00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):400
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    16.5mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    7mm