  • MKP1848630094Y5
MKP1848630094Y5
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848630094Y5
HK JDW NO:
886-MKP1848630094Y5
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
MKP1848630094Y5
Purchasing and Inquiry
MKP1848630094Y5 Overview
A device with 11mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) is present.Electrical devices with 2.067 52.50mm lead spacing are used in this application.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.
MKP1848630094Y5 Features
11mOhm equivalent series resistance (ESR)
MKP1848630094Y5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MKP1848630094Y5 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Snubbering
  • RF Modules
  • Satellite TV
  • Filtering
  • Coupling, decoupling
  • IGBT
  • Matching networks
  • Switch mode power supplies
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848630094Y5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Series
    MKP1848
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    30μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Depth
    30mm
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    52.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    900V
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm