  • MIC3775-1.8BMM-TR
MIC3775-1.8BMM-TR
advertisement
Manufacturer No:
MIC3775-1.8BMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MIC3775-1.8BMM-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MIC3775-1.8BMM-TR
Description:
Enable Fixed MIC3775-1.8 PMIC 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 15211
Step5Bar-code shipping tag
MIC3775-1.8BMM-TR
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    MIC3775-1.8
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Current - Output
    750mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 750mA