  • MIC2291-34BMLTR
MIC2291-34BMLTR
advertisement
Manufacturer No:
MIC2291-34BMLTR
Manufacturer:
Micrel
HK JDW NO:
3962-MIC2291-34BMLTR
Package:
Datasheet:
MIC2291-34BMLTR
Description:
PMIC 1.2MHz
Purchasing and Inquiry
MIC2291-34BMLTR Overview
A LED driver with 1 outputs is designed.It operates on the basis of the frequency of 1.2MHz.It's mounted by Surface Mount.In this case, 10V is acceptable.A 34V volt output voltage is provided by this device.It is important that the operating temperature not exceed 125°C in order to ensure stable operation.Operating temperatures should be above -40°C to ensure stable operation.
MIC2291-34BMLTR Features
Frequency of 1.2MHz
MIC2291-34BMLTR Applications
There are a lot of Micrel MIC2291-34BMLTR LED Driver ICs applications.
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • LED headlights
  • Amusement Machines
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Stage and Studio lighting
  • A- lamps
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
Step5Bar-code shipping tag
MIC2291-34BMLTR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    1.2MHz
  • Number of Outputs
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Voltage - Output
    34V
  • Topology
    Boost
  • Output Current per Channel
    1.2A