  • MHQ1005P5N1ST
MHQ1005P5N1ST
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P5N1ST
HK JDW NO:
769-MHQ1005P5N1ST
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
MHQ1005P5N1ST
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P5N1ST
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MHQ-P
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    500μm
  • Current Rating
    800mA
  • Case Code (Metric)
    1006
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.1nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    23 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Q Factor
    23
  • Special Feature
    INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY; Q MEASURED AT 250 MHZ
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm