  • MHQ1005P56NJT000
MHQ1005P56NJT000
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P56NJT000
HK JDW NO:
769-MHQ1005P56NJT000
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
MHQ1005P56NJT000
Description:
Quantity:
In Stock : 8824
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P56NJT000
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
    Multilayer
  • Resistance
    1.22Ohm
  • Current Rating
    180mA
  • Case Code (Metric)
    1006
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    56nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Max DC Current
    180mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.2GHz
  • Q @ Freq
    22 @ 250MHz
  • Q Factor
    22
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C