  • MHQ1005P1N6CT
MHQ1005P1N6CT
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P1N6CT
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MHQ1005P1N6CT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P1N6CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    12.5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    1.6 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    23
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    40mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0016 µH
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm