  • MHQ1005P15NJT000
MHQ1005P15NJT000
advertisement
Manufacturer No:
MHQ1005P15NJT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MHQ1005P15NJT000
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MHQ1005P15NJT000
Description:
Quantity:
In Stock : 29203
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MHQ1005P15NJT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    MHQ-P
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Multilayer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    400mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    15nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.3GHz
  • Q @ Freq
    23 @ 250MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm