  • MCUMR10V227M8X5
MCUMR10V227M8X5
advertisement
Manufacturer No:
MCUMR10V227M8X5
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCUMR10V227M8X5
Package:
Radial
Datasheet:
MCUMR10V227M8X5
Description:
220μF Capacitor 20% 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCUMR10V227M8X5
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current (AC)
    135mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    5mm