  • MCU0805HE4990BP100
MCU0805HE4990BP100
advertisement
Manufacturer No:
MCU0805HE4990BP100
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MCU0805HE4990BP100
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 499Ohm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
MCU0805HE4990BP100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    0.1%
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    499Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C