  • PTN0805H3240BBT1
PTN0805H3240BBT1
advertisement
Manufacturer No:
PTN0805H3240BBT1
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-PTN0805H3240BBT1
Package:
0805
Datasheet:
PTN0805H3240BBT1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 324Ohm, 0.1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTN0805H3240BBT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    324Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Supply Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm