  • MCR01MZSJ241
MCR01MZSJ241
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZSJ241
HK JDW NO:
687-MCR01MZSJ241
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR01MZS(J TOL) Series, 240Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 5068
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZSJ241
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    MCR01MZS(J TOL)
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    240Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0402
  • Rated Temperature
    70°C