  • MCP45HV51-103E/MQ
MCP45HV51-103E/MQ
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV51-103E/MQ
HK JDW NO:
536-MCP45HV51-103E/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP45HV51-103E/MQ
Description:
20 TerminationsMCP45HV51 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP45HV51-103E/MQ Overview
The file is contained in 20-VQFN Exposed Pad packages.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are set at 20.You will find here 1 functions for your reference.Its total resistance will be 100000Ohm.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.MCP45HV51 is a family member.potentiameter with 20 pins.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.This electronic potentiometer needs to operate at 45μA supply current in order to deliver its performance.
MCP45HV51-103E/MQ Features
Available in 20-VQFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP45HV51-103E/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV51-103E/MQ Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable voltage regulator
  • Used as voltage divider
  • Communication device
  • Voltage control
  • Programmable power supplies
  • Used as variable resistor
  • Programmable low pass filter
  • Automotive electronics
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV51-103E/MQ
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Weight
    123.008581mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP45HV51
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm