  • MCP45HV31-103E/MQ
MCP45HV31-103E/MQ
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV31-103E/MQ
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP45HV31-103E/MQ
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP45HV31-103E/MQ
Description:
20 TerminationsMCP45HV31 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP45HV31-103E/MQ Overview
The package contains 20-VQFN Exposed Pad files.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.There are 128 positions in pentometer.This termination is designed for 20.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 100000Ohm.The mounting direction should be Surface Mount.There is 1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow limit of 10kOhm can be applied.MCP45HV31 family member.The potentiameter has a total of 20 pins.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 45μA.
MCP45HV31-103E/MQ Features
Available in 20-VQFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP45HV31-103E/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV31-103E/MQ Digital Potentiometers applications.
  • Testing equipment
  • Adjustable current control
  • Power meter
  • Power supply
  • LEDs
  • Automotive electronics
  • Refrigerator
  • Modern office equipment
  • Used as voltage divider
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV31-103E/MQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    123.008581mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP45HV31
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    145
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm