  • MCP4532T-503E/MF
MCP4532T-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4532T-503E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4532T-503E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4532T-503E/MF
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4532 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4532T-503E/MF Overview
A package containing it contains 8-VDFN Exposed Pad.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.Positions 128 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.A 8 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.A member of the family MCP4532 pentometer belongs to.Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 8 pins.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4532T-503E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4532T-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4532T-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Automatic detection of equipment
  • Industrial control
  • Low power system
  • Adjust VCOM settings
  • Healthcare Products
  • Stereo
  • Gas detection circuit
  • Programmable I to V converter
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
MCP4532T-503E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4532
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V