  • MCP4451-502E/ST
MCP4451-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4451-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4451-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4451-502E/ST
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4451 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4451-502E/ST Overview
The file is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 20.In the digi devices, 20 pins can be seen.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 5kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4451.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 20 pins.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.At 3/5V, it delivers voltage.
MCP4451-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4451-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4451-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • Power supply
  • Testing equipment
  • Power calibration
  • Automatic gain control
  • Automotive electronics
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
  • Adjusting the LCD Display
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4451-502E/ST
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm