  • MCP4451-103E/ML
MCP4451-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4451-103E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4451-103E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4451-103E/ML
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4451 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4451-103E/ML Overview
This file is contained in a package of 20-VFQFN Exposed Pad.As of Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.257 taps protect this pentometer against overcurrent.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.A 20 pin can be seen in the digi devices.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4451.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 20 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.Voltage can be delivered at 3/5V.
MCP4451-103E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4451-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4451-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Modern office equipment
  • Programmable power supplies
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Power meter
  • Speakers
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • Programmable low pass filter
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
MCP4451-103E/ML
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm