  • MCP4362T-103E/ST
MCP4362T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4362T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4362T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4362T-103E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4362 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4362T-103E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.In the digi devices, there are 14 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In the MCP4362 family, pentometer belongs.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Digital Potentiometers family pentometer are used.
MCP4362T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4362T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4362T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automatic gain control
  • Medical equipment
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Joysticks
  • Power supply
  • Low power system
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
MCP4362T-103E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4362
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm