  • MCP4352-503E/ST
MCP4352-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4352-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4352-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4352-503E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4352 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4352-503E/ST Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.A 14 pin can be seen in the digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.Family MCP4352 includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 14 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4352-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4352-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4352-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Testing equipment
  • Automated caliberation
  • Motor control
  • Power meter
  • Power calibration
  • Joysticks
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4352-503E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4352
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm