  • MCP4352-103E/ST
MCP4352-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4352-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4352-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4352-103E/ST
Description:
MCP4352 Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 1.8V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
MCP4352-103E/ST Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package provides access to it.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.The number of positions is 256.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Family MCP4352 includes pentometer.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.A maximum 125°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Maximum supply voltage is 5.5V.In order to function, the supply voltage must be at least 0.There are 4 elements in this electronic potentiometer.
MCP4352-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4352-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4352-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Power meter
  • Power calibration
  • Adjustable gain amplifiers
  • Calibration instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Medical equipment
  • Communication device
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4352-103E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Base Part Number
    MCP4352
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Rheostat
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Memory Type
    Volatile
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C