  • MCP4342T-104E/ST
MCP4342T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4342T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4342T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4342T-104E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4342 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4342T-104E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.There are 128 positions in pentometer.The terminations are set at 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, there are 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.The MCP4342 family includes pentometer.Mounted by Surface Mount.potentiameter with 14 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.At 3/5V, it can deliver voltage.Digital Potentiometers family pentometer are used.
MCP4342T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4342T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4342T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • Used as voltage divider
  • Communication device
  • Modern office equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Healthcare Products
  • Programmable power supplies
  • Voltage resistance conversion
  • Voltage control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
MCP4342T-104E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4342
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm