  • MCP4332-103E/ST
MCP4332-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4332-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4332-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4332-103E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4332 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4332-103E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 128 positions.A termination of 14 is intended.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices shows pins 14.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Family MCP4332 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4332-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4332-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4332-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Communication device
  • Noise-free volume controller
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as variable resistor
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4332-103E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4332
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Rheostat
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm