  • MCP4262-503E/MF
MCP4262-503E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4262-503E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4262-503E/MF
Datasheet:
MCP4262-503E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4262 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4262-503E/MF Overview
It is contained in 10-VFDFN Exposed Pad pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 257 taps.There are 256 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.On the digi devices, you can see the 10 pins.The mounting direction should be Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4262.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 10 pins.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4262-503E/MF Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4262-503E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4262-503E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automated caliberation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Power calibration
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
  • Optic fiber network
  • Automotive electronics
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4262-503E/MF
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4262
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm