  • MCP4251-104E/P
MCP4251-104E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251-104E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4251-104E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4251-104E/P
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251-104E/P Overview
The package contains 14-DIP (0.300, 7.62mm) files.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 14.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 14 pins.Mount in the direction of Through Hole.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The MCP4251 family contains pentometer.The Through Hole mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4251-104E/P Features
Available in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251-104E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251-104E/P Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Programmable computer
  • Automatic detection of equipment
  • Wheatstone bridges
  • PC
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251-104E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm