  • MCP4241T-104E/ML
MCP4241T-104E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241T-104E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4241T-104E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4241T-104E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241T-104E/ML Overview
A package containing 16-VQFN Exposed Pad files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.In total, pentometer has 128 positions.It is designed 16 terminations.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.MCP4241 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.16 pins are present on this potentiameter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4241T-104E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241T-104E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241T-104E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable low pass filter
  • Used as voltage divider
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable voltage regulator
  • Power calibration
  • Contrast control of monitors
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Motor control
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241T-104E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm