  • MCP4241-104E/P
MCP4241-104E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241-104E/P
HK JDW NO:
536-MCP4241-104E/P
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4241-104E/P
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241-104E/P Overview
There are 14-DIP (0.300, 7.62mm) packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.This termination is designed for 14.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.14 pins can be seen in The digi devices.In general, Through Hole is recommended for mounting.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 100kOhm.The MCP4241 family includes pentometer.The Through Hole mounts digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4241-104E/P Features
Available in 14-DIP (0.300, 7.62mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241-104E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241-104E/P Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Contrast control of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable low pass filter
  • Industrial control circuits
  • Industrial control
  • Modern office equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241-104E/P
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm