  • MCP4232T-103E/MF
MCP4232T-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4232T-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4232T-103E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4232T-103E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4232 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4232T-103E/MF Overview
There are 10-VFDFN Exposed Pad packages in this package.By Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.There are 128 positions in pentometer.This termination is designed for 10.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows the 10 pins.The way to mount is Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 10kOhm is possible.MCP4232 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4232T-103E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4232T-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4232T-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Industrial control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Voltage control
  • Adjustable current control
  • Testing equipment
  • Refrigerator
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4232T-103E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4232
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm