  • MCP4162-502E/MF
MCP4162-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162-502E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4162-502E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4162-502E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162-502E/MF Overview
This file is contained in a package of 8-VDFN Exposed Pad.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.256 positions make up the pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Limiting the flow with 5kOhm is possible.MCP4162 family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4162-502E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162-502E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162-502E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjusting the LCD Display
  • Power calibration
  • Communication device
  • Speakers
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Automated caliberation
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162-502E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4162
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm