  • MCP4161T-503E/MS
MCP4161T-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4161T-503E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4161T-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4161T-503E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4161 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4161T-503E/MS Overview
A package containing it contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, there are 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Flow can be restricted using 50kOhm.The MCP4161 family contains pentometer.The mount is Surface Mount.The potentiameter has a total of 8 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4161T-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4161T-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4161T-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable low pass filter
  • Wheatstone bridges
  • Testing equipment
  • Refrigerator
  • Adjustable current control
  • Used as variable resistor
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4161T-503E/MS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4161
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm