  • MCP4161T-502E/MFVAO
MCP4161T-502E/MFVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP4161T-502E/MFVAO
HK JDW NO:
536-MCP4161T-502E/MFVAO
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Description:
8 Terminations5V MCP4161 Digital PotentiometersAutomotive, AEC-Q100, WiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4161T-502E/MFVAO Overview
A package containing 8-VDFN Exposed Pad files contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.A 129 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.This object belongs to the MCP4161 family.
MCP4161T-502E/MFVAO Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
MCP4161T-502E/MFVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4161T-502E/MFVAO Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • Audio level control
  • Used as variable resistor
  • Adjustable current control
  • Communication device
  • Analogue circuit
  • Adjust VCOM settings
  • Used as voltage divider
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4161T-502E/MFVAO
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MCP4161
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm