  • MCP4151-502E/SN
MCP4151-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151-502E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4151-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4151-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Quantity:
In Stock : 474
Purchasing and Inquiry
MCP4151-502E/SN Overview
A package containing 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.Performance is delivered by 5V power.On the digi devices, you can see the 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.The MCP4151 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.There is a maximum limdigital potentiometer of 1mA in terms of supply current.
MCP4151-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Noise-free volume controller
  • Adjustable gain amplifiers
  • Speakers
  • Power calibration
  • Cell phone
  • Healthcare Products
  • Used as variable resistor
  • Programmable voltage regulator
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151-502E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm