  • MCP4151-103E/MF
MCP4151-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4151-103E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4151-103E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151-103E/MF Overview
Package 8-VDFN Exposed Pad contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows pins 8.Mounting in Surface Mount is recommended.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.MCP4151 is a family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 8 pins on this potentiameter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4151-103E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power supply
  • Automated caliberation
  • Programmable I to V converter
  • LEDs
  • Testing equipment
  • Industrial control circuits
  • Wheatstone bridges
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151-103E/MF
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm