  • MCP4142T-103E/MS
MCP4142T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4142T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4142T-103E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142T-103E/MS Overview
The package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.128 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices displays 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 10kOhm.A member of the family MCP4142 pentometer belongs to.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 8 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 5V, the potentiometer conducts.Digital Potentiometers family pentometer are used.
MCP4142T-103E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142T-103E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142T-103E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Power meter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Analogue circuit
  • Adjust VCOM settings
  • Gas detection circuit
  • Programmable low pass filter
  • Stereo
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142T-103E/MS
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm