  • MCP4132T-103E/MS
MCP4132T-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132T-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4132T-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4132T-103E/MS
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin MCP4132 Digital Potentiometers SPI 128 Positions
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132T-103E/MS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4132
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm