  • AD5122WBRUZ10-RL7
AD5122WBRUZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5122WBRUZ10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5122WBRUZ10-RL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5122WBRUZ10-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5122 Digital PotentiometersAutomotive Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5122WBRUZ10-RL7 Overview
There is a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.128 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, 16 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.AD5122 family member.There are 16 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.At 5.5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 700nA.The bandwidth for data transfer is 3MHz.
AD5122WBRUZ10-RL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122WBRUZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5122WBRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Testing equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
  • PC
  • Programmable I to V converter
  • Wheatstone bridges
  • Optic fiber network
  • Cell phone
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
AD5122WBRUZ10-RL7
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive
  • Tolerance
    ±8%
  • Feature
    Cascade Pin
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5122
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Bandwidth
    3 kHz
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Length
    5mm