  • MCP4021T-503E/MCVAO
MCP4021T-503E/MCVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP4021T-503E/MCVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4021T-503E/MCVAO
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Description:
8 Terminations5V MCP4021 Digital PotentiometersAutomotive, AEC-Q100, WiperLock? Series Up/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4021T-503E/MCVAO Overview
There are 8-VFDFN Exposed Pad packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 64.8 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.In the MCP4021 family, pentometer belongs.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORY
MCP4021T-503E/MCVAO Features
Available in 8-VFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
MCP4021T-503E/MCVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4021T-503E/MCVAO Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automated caliberation
  • Power meter
  • Programmable computer
  • Audio level control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Cell phone
  • Power calibration
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4021T-503E/MCVAO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MCP4021
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm