  • MCP4021-103E/MS
MCP4021-103E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4021-103E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4021-103E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4021-103E/MS
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin MCP4021 Digital Potentiometers WiperLock™ Series Up/Down (U/D, CS) 64 Positions
Quantity:
In Stock : 1023
Step5Bar-code shipping tag
MCP4021-103E/MS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4021
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm