  • MCMR10V107M5X7
MCMR10V107M5X7
advertisement
Manufacturer No:
MCMR10V107M5X7
HK JDW NO:
3958-MCMR10V107M5X7
Datasheet:
MCMR10V107M5X7
Description:
MR 100μF Capacitor 20% 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCMR10V107M5X7
    Aluminium
  • Series
    MR
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    10μA
  • Ripple Current (AC)
    90mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm