  • MCM01-010EF111J-F
MCM01-010EF111J-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-010EF111J-F
HK JDW NO:
192-MCM01-010EF111J-F
Datasheet:
MCM01-010EF111J-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-010EF111J-F Overview
The size/dimension of this module is 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm in order to provide high reliability.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.In order to ensure reliability, the maximum operating temperature is set to 200°C degrees Fahrenheit.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.Voltage - Rated of this electronic part is 1kV.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~200°C.
MCM01-010EF111J-F Features
its size/dimension is 0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 1kV
MCM01-010EF111J-F Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-010EF111J-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Capacitance
    110pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Height
    4.191mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    10.16mm