  • CM07FD153FO3
CM07FD153FO3
advertisement
Manufacturer No:
CM07FD153FO3
HK JDW NO:
192-CM07FD153FO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM07FD153FO3
Description:
CM07 Series 0.015μF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 70 ppm/°C Radial
Step5Bar-code shipping tag
CM07FD153FO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM07
  • Size / Dimension
    0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm