  • CDV19FF102JO3F
CDV19FF102JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV19FF102JO3F
HK JDW NO:
192-CDV19FF102JO3F
Datasheet:
CDV19FF102JO3F
Purchasing and Inquiry
CDV19FF102JO3F Overview
A 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm dimension and a size/dimension of 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm ensure reliability.It requires voltage - Rated DC of 1kV to function fully.The part has a temperature coefficient of 70 ppm/°C.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CDV19FF102JO3F Features
its size/dimension is 0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CDV19FF102JO3F Applications
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CDV19FF102JO3F
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.252W 17.00mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.4mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    1kV
  • Height
    13.462mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17mm