  • MCM01-009D470K-F
MCM01-009D470K-F
advertisement
Manufacturer No:
MCM01-009D470K-F
HK JDW NO:
192-MCM01-009D470K-F
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-009D470K-F
Purchasing and Inquiry
MCM01-009D470K-F Overview
Consequently, it has 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Reliability is achieved by setting the maximum operating temperature to 200°C.Temperature coefficients 100 ppm/°C are set with the part.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.When in operation, the device should be kept at -55°C~200°C.
MCM01-009D470K-F Features
its size/dimension is 0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
MCM01-009D470K-F Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
MCM01-009D470K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MCM01
  • Size / Dimension
    0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Height
    4.191mm
  • Length
    11.684mm
  • Width
    10.16mm