  • MCLPR16V828M22X30
MCLPR16V828M22X30
advertisement
Manufacturer No:
MCLPR16V828M22X30
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCLPR16V828M22X30
Package:
Datasheet:
MCLPR16V828M22X30
Description:
8.2mF Capacitor 20% 10mm
Step5Bar-code shipping tag
MCLPR16V828M22X30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    8.2mF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    2.75A
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm