  • MCGPR63V476M8X11
MCGPR63V476M8X11
advertisement
Manufacturer No:
MCGPR63V476M8X11
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCGPR63V476M8X11
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GPR 47μF Capacitor 20% 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCGPR63V476M8X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Current - Leakage
    16.86μA
  • Ripple Current (AC)
    146mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    6.35mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    45.359237g
  • Series
    GPR
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    3.5mm