  • MB39C602PNF-G-JNEFE1
MB39C602PNF-G-JNEFE1
advertisement
Manufacturer No:
MB39C602PNF-G-JNEFE1
HK JDW NO:
217-MB39C602PNF-G-JNEFE1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
PMIC 8 Pin 30kHz~120kHz 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MB39C602PNF-G-JNEFE1 Overview
In order to save board space, the led driver uses the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. For the design of these LED drivers, 1 outputs are used.This mounting method is Surface Mount.The system emerges as a AC DC Offline Switcher with high efficiency.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~85°C TA.The benefits of Lighting are considerable.The system operates at a frequency of 30kHz~120kHz.It is configured with 8 pins as its base.In the absence of a voltage supply of at least 9V, undetermined failures may occur.It's mounted in Surface Mount.It is acceptable to supply voltages of 20V.There is an optimization that allows a maximum supply voltage of 20V.A minimal input voltage of 110V is required for it to operate.Supply current cannot exceed 230V.The operating temperature should not exceed 85°C to ensure stable operation.As a condition for achieving stable operation, the operating temperature should be greater than -40°C.LED drivers deliver all their benefits with a maximum output current of 6A.A total of 1 channels are available for transmission.
MB39C602PNF-G-JNEFE1 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 30kHz~120kHz
MB39C602PNF-G-JNEFE1 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp MB39C602PNF-G-JNEFE1 LED Driver ICs applications.
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Gallery lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Street lighting
  • Refrigeration lighting
  • Sports Facility Lighting
  • Amusement Machines
Step5Bar-code shipping tag
MB39C602PNF-G-JNEFE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Lighting
  • Frequency
    30kHz~120kHz
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    6A
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    110V
  • Max Input Voltage
    230V
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Max Input Voltage (DC)
    20V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Voltage - Supply (Min)
    9V