  • MB39C601PNF-G-JNEFE1
MB39C601PNF-G-JNEFE1
advertisement
Manufacturer No:
MB39C601PNF-G-JNEFE1
HK JDW NO:
217-MB39C601PNF-G-JNEFE1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
PMIC 8 Pin 30kHz~130kHz 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MB39C601PNF-G-JNEFE1 Overview
The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package conserves board space. A LED driver using this design has 1 outputs.The mounting method is Surface Mount.It emerges as a AC DC Offline Switcher, which is efficient and reliable.It is capable of working normally at -40°C~85°C TA.The benefits it provides to Lighting are considerable.A frequency of 30kHz~130kHz is used to operate it.The configuration of the board is built around 8 pins.It is possible for undetermined failures to occur if the voltage supply is lower than 9V.There is a mounting of it by Surface Mount.There is no maximum value acceptable for the supply voltage, so 20V is acceptable.An optimized supply voltage of 20V is provided.A minimal input voltage of 110V is required for it to operate.Whenever the maximum supply current is allowed, the value reaches 230V.For stable operation, the operating temperature should not exceed 85°C.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -40°C in order to achieve stable operation.When operating with a maximum output current of 6A, it can deliver all the benefits of a LED driver.Transmissions are currently available on 1 channels.
MB39C601PNF-G-JNEFE1 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 30kHz~130kHz
MB39C601PNF-G-JNEFE1 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp MB39C601PNF-G-JNEFE1 LED Driver ICs applications.
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Museum lighting
  • High-end retail lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Portable lighting
  • Sports Facility Lighting
  • LED headlights
Step5Bar-code shipping tag
MB39C601PNF-G-JNEFE1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Lighting
  • Frequency
    30kHz~130kHz
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    6A
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    110V
  • Max Input Voltage
    230V
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Triac
  • Max Input Voltage (DC)
    20V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Voltage - Supply (Min)
    9V